srijeda, 6. studenoga 2024.

Predstavljanje rezultata i zatvaranje projekta Iuvenes fructus

Zatvaranje trogodišnjeg ciklusa i predstavljanje rezultata poljoprivrednog projekta Iuvenes fructus upriličeno je 21. studenoga 2019. u Kornici, u župi Čardak kod Modriče, u Bosanskoj Posavini.


 

Događaj je započeo otkrivanjem biste Sv. Ivana Pavla II. koja se nalazi ispred Regionalnog ureda Nadbiskupijskoga centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. u Kornici. Događaj je najavio dr. vlč. Šimo Maršić, ravnatelj NCM-a, a umjetničko djelo zagrebačkog kipara posavskih korijenja Ante Jurkića, otkrio je vrhbosanski nadbiskup metropolit Vinko kard. Puljić, uz asistenciju Petra Luše, direktora tvrtke Zorg-In d.o.o.

Važnost obrađivanja zemlje

Potom je u područnoj crkvi Sv. Josipa Radnika u Kornici euharistiju predslavio kard. Puljić u koncelebraciji župnika u Čardaku vlč. Pave Kopića, dekana Doborskog dekanata i župnika u Odžaku preč. Jakova Filipovića, vlč. Maršića te još šest svećenika.

Kardinal je na početku mise istaknuo kako je ovo drugi put da u korničkoj crkvi nakon posljednjeg rata predvodi svetu misu. Progovorio je potom o misnim čitanjima u kojima je Isus rekao da su njegova braća i sestre svi oni koji slušaju Božju riječ. U drugom dijelu propovijedi promišljao je o današnjem vremenu koje je opterećeno mnogim negativnostima. „Današnji čovjek je izgubio osjećaj suradnje s Bogom. Surađivati s Bogom obrađujući zemlju, znači vrjednovati majčinstvo. Kao dijete drage su mi uspomene kad sam zajedno sa svojima na toj zemlji radio. Drage su mi uspomene fizičkog rada, ali najdraže mi je kad smo uzgajali voćnjak i kad sam s ocem oko svetkovine Sv. Josipa kalemio voćke koje kasnije počnu rasti. Ali da bi pitomo raslo, divlje sam morao sjeći. Tako je i s čovjekom koji je kalemljen krštenjem“, rekao je na kraju i poželio da ovo okupljanje bude poticaj naučiti ponovno živjeti s prirodom i hrabriti se riječju Božjom te tako postati braćom i sestrama Isusa Krista, kako evanđelje veli.

Nas kraju mise dr. Maršić je zahvalio Bogu za protekle tri godine projekta Iuvenes Fructus, kardinalu te donatorima iz Njemačke iz organizacije Renovabis, kao i Središnjem uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a osobito Ivanu Zebi, voditelju Službe za pravni položaj, kulturu i obrazovanje Hrvata u BiH.

Misno slavlje animirao je muški zbor DominikS iz Žepča.

Predstavljanje projekta

Nakon euharistije, također u crkvi, uslijedio je program kojeg je vodio Josip Milanović, djelatnik NCM-a, za vrijeme kojega su predstavljeni rezultati i zatvaranje poljoprivrednog projekta Iuvenes Fructus.

Najprije su na improviziranu pozornicu izišli Jozo Miletić te Gorana Blažanović koji su u projektu bili od samog početka. Potom je na pitanja voditelja odgovarao Petar Lušo. Nazočnima su svoja iskustva iz projekta predstavile Marina i Antonija, dobitnice start-up sredstava.

Nakon glazbene izvedbe zbora DominikS nazočnima su se obratili župnik vlč. Kopić i dekan preč. Filipović koji su govorili o važnosti projekta za župu i Doborski dekanat.

Potom je svoje dojmove iznio Burkhard Hanke, voditelj Odsjeka za projekte u Renovabisu, a onda Ivan Zeba, voditelj Službe za pravni položaj, kulturu i obrazovanje Hrvata u BiH.

Prije podjele zahvalnica polaznicima treće godine poljoprivrednog projekta Iuvenes Fructus nazočnima se obratio vrhbosanski nadbiskup Vinko.

Potom su dr. Maršić i direktor Zorg-Ina podijelili zahvalnice sudionicima treće godine projekta, te je upriličeno zajedničko fotografiranje.

AF/ Statistike Iuvenes fructusa

NCM Ivan Pavao II. umrežio se s poduzećem Zorg-In d.o.o. koje se godinama bavi poljoprivrednom djelatnošću u selu Kornica, i Srednjom strukovnom školom u Orašju. Rezultat suradnje bio je trogodišnji projekt Iuvenes Fructus kojim je uvelike doprineseno osposobljavanju mladih za rad u poljoprivredi, točnije u voćarstvu. Pod pokroviteljstvom Renovabisa i Vlade Republike Hrvatske, cilj projekta bio je educirati mlade i raditi na njihovu osnaživanju u poljoprivredi (voćarstvu). Tijekom jednogodišnje edukacije 20 nezaposlenih od 18 do 35 godina kroz teorijsku i praktičnu nastavu steklo je znanja i vještine za rad u voćarstvu. Omogućeno je stjecanje radnog iskustva kroz volontiranje, certifikat o završenoj edukaciji, te mogućnost pokretanja vlastita biznisa. Na kraju svakog godišnjeg ciklusa edukacije po pet najuspješnijih ostvarivalo je start-up poticaj za pokretanje vlastita biznisa.

U protekle tri godine 60 mladih, iz 20-ak lokalnih zajednica, uspješno je završilo edukaciju i dobilo certifikat, te su podijeljeni i start-up poticaji za 17 najuspješnijih polaznika edukacije. Sudjelovanje u educiranju bilo je besplatno, a osigurani su bili putni troškovi i hrana. Na natječaj su se mogli prijaviti mladi s područja Šamačkog, Žepačkog, Brčanskog, Tuzlanskog, Doborskog i Usorskog dekanata, ali se organizatori nisu ograničili samo na te krajeve te su tako sudjelovali npr. i mladi iz Viteza i Sarajeva.

 

Nema komentara:

Objavi komentar