Služba za praćenje netolerancije i diskriminacije kršćana sa sjedištem u Beču (OIDAC) predstavila je 18. studenoga 2019. izvješće koje se odnosi na 2016. i 2017., u kojem je dokumentirano, između ostaloga, 325 slučajeva fizičkog nasilja i zakonskih ograničavanja vjerskih sloboda kršćana u Europskoj uniji.
U uvodu izvješća stoji kako progon kršćana danas ima dva osnovna oblika: jedan je otvoreni progon, kao na primjer u Pakistanu, Sjevernoj Koreji te ostalim azijskim i afričkim zemljama, dok je za drugi citiran papa Franjo koji je te procese nazvao „pristojim“ progonom maskiranim u floskule kulture, progresa i suvremenog života...
Primjeri progona u Europi
Potom su u uvodu istaknuti statistički podatci progona kršćana u, za njih, 50 najgorih zemalja svijeta, te je onda ukratko objašnjeno stanje progona kršćana u Europi.
„Diljem Europe kršćani su otpuštani s posla, sudski tuženi, čak i uhićeni zbog slobode izražavanja ili savjesti. Kršćanske tvrtke bivaju sustavno financijski uništavane, kršćanske studentske skupine ušutkavane, a kršćanski simboli i blagdani uklanjani iz javne sfere. Ali kršćani u Europi ne doživljavaju samo 'pristojni' progon, tu su ubojstva svećenika, napadi na svećenike, redovnike i redovnice te laike zbog njihove vjere. Dolaskom azilanata i migranata u Europu taj trend samo raste te su crkve uništavane, vandalizirane i pljačkane, a kršćanski simboli uništavani, dok su laici doživljavali neugodnosti i napade“, stoji na početku izvješća u kojem se potom taksativno nabrajaju dokumentirani događaji u zemljama EU-a.
Na popisu i Hrvatska
Predstavljajući dokument na 60 stranica, voditeljica službe Ellen Fantini istaknula je da opisani slučajevi ilustriraju dosege i obilježja neprijateljstva koje kršćani doživljavaju u svakodnevnom životu – od problema na područjima priziva savjesti, vjerskih sloboda i slobode govora, roditeljskih prava do fizičkoga nasilja i obeščašćivanja crkava. Također je istaknula kako su kršćani tražitelji azila izloženi posebnim poteškoćama.
Na popisu se nalazi svih 27 članica Europske unije, a Hrvatska je „prezentirana“ sa sramotnom Frljićevom „kazališnom izvedbom“ 27. travnja 2017. u kojoj je prikazano kako „glumac koji predstavlja Isusa siluje muslimansku emigranticu koja nosi hidžab na glavi“.
Francuska prednjači
Naravno, najmnogoljudnija zemlja Europe – Francuska, zauzima središnje mjesto u tom izvješću, a prate ju obilna izvješća antikršćanskog djelovanja iz Velike Britanije, Njemačke, Norveške...
S požarom u pariškoj katedrali Notre-Dame ove su godine brojna izvješća o vandalizmu u francuskim crkvama i na grobljima dobila svjetsku pozornost. No, taj je trend počeo godinama prije toga te je uočeno povećanje broja napada na crkve, uništenja vjerskih simbola i ciljano skrnavljenje kršćanskih svetih mjesta diljem Europe, posebice u Francuskoj, stoji u izvješću.
Iz OIDAC-a upozoravaju da će temeljna prava i u Europi ostati prazne riječi ako njima neće „raspolagati svi građani“.
„Lakši“ progon
Među ostalim primjerima „lakšeg“ kršenja prava kršćana navode se slučajevi ograničavanja roditeljskih prava iz Norveške gdje je istraženo djelovanje agencije za zaštitu djece; u Velikoj Britaniji opisuje se ograničavanje molitve u javnosti, a u Irskoj, Švedskoj i u drugim europskim zemljama zdravstveno osoblje prisiljeno je birati između radnog mjesta i savjesti.
U Slovačkoj je jednoj crkvi zabranjeno koristiti zvono, u Sloveniji su dvije crkve teško vandalizirane, u Švicarskoj su kršćanske misli nogometaša cenzurirane, dok španjolski biskupi moraju paziti što govore o LGBT populaciji jer im prijeti tužba, pa i zatvor.
U Estoniji su posjetitelji muzeja pozvani da „udaraju Gospinu sliku“ kao dio umjetničkog izričaja, a na Cipru je privremeno zabranjeno slavlje misa u jednoj crkvi.
Između ostaloga tu su i izvješća o kršćanofobiji iz samih europskih institucija, djelovanje protiv pro life aktivista te ostali događaji iz svijeta, ali koji se tiču Europe (npr. fotomontaža klanja pape Franje u režiji Islamske države, te blokiranje katoličkih Facebook stranica u nekim zemljama svijeta kao spama).
Nažalost, ovo izvješće potvrđuje kako kršćanofobija jača u cijelom svijetu, a napose u Europi, te predstoje „neka čudna nova vremena“.
Što se iza brijega valja, pokazat će vrijeme,
a za kršćane je najbitnije živjeti riječi Sv.
Pavla iz Druge poslanice Timoteju: „Dobar sam boj bio, trku završio, vjeru sačuvao!“
(4,7).
Nema komentara:
Objavi komentar