utorak, 20. svibnja 2025.

Oko 260 milijuna kršćana progonjeno zbog vjere

U 2019. u svijetu je bilo progonjeno 260 milijuna kršćana zbog vjere, a u više od 50 zemalja svijeta jedan od osam kršćana doživi „visoku razinu progona“.

Podatci su to Udruge Open doors koje su predstavili 15. siječnja 2020., u tjednu kada započinje Molitvena osmina za jedinstvo kršćana.

Kako prenosi talijanski Avvenire, u 2019. ubijena su 2 983 kršćana zbog razloga povezanih s njihovom vjerom, a više od 9 400 crkava i drugih objekata je napadnuto, srušeno ili zatvoreno. Osim toga otmice su postale česte, kao i napadi na kuće kršćana i trgovine. Također je prisutno i seksualno nasilje i zlostavljanje – u prosjeku 23 kršćana svakodnevno doživi seksualno nasilje. U protekloj godini bilo je ukupno 8 537 slučajeva seksualnog zlostavljanja ili silovanja.

„Crni popis“ antikršćanskih zemalja sastavljen je analizom pritiska u pet područja života: privatni, obiteljski, zajednički, nacionalnost, Crkva, kao i broj nasilja.

Prednjači Sjeverna Koreja gdje je između 50 000 i 70 000 kršćana u zatvoru. U mnogim slučajevima su utamničeni jer su im vlasti pronašle Bibliju ili su kršćane našle okupljene na molitvi. Zatim slijede: Afganistan, Somalija, Libija, Pakistan, Eritreja, Sudan, Jemen, Iran i Indija. Na 11. mjestu je Sirija u kojoj još uvijek traje rat, u kojoj su kršćani podvrgnuti napadima terorista Islamske države i drugih džihadističkih frakcija, ali i turskih i kurdskih milicija.


Dodatak:

Vrhovni sud će razmatrati položaj kršćana unutar najnižih kasti

Vrhovni sud Indije odlučio je 8. siječnja 2020. ispitati molbu kojom su Daliti i ostali kršćani iz niskih kasti pozvali državu da dodjeljuje iste beneficije i zaštitu kakve imaju njihovi hinduistički, budistički i sikhijski sunarodnjaci unutar kaste. Ovaj je događaj opet skrenuo pozornost na stanje manjina u toj mnogoljudnoj azijskoj zemlji...

Prema izvršenom naređenju iz 1950., muslimani i kršćani slabijeg kastinskog podrijetla nisu u mogućnosti primati iste državne beneficije i zaštitu koja je pružena osobama hinduističkog, budističkog i sikhijskog podrijetla u toj kasti. 

To slikovito znači da pripadnici iste, u ovom slučaju najniže, kaste trpe „zakonsku diskriminaciju“ koja dolazi od viših kasti, s tim da su unutar iste kaste kršćani i muslimani najviše pogođeni.

Ista prava za sve unutar jedne kaste

Peticiju je podnijelo Nacionalno vijeće kršćana Dalita (NCDC) i pozvalo da sve povlastice i zaštita koje dolaze uz pojedinu kastu postanu „neutralne u odnosu na religiju“. Tako bi kršćani, hindusi, muslimani, budisti i ostali imali iste beneficije i državnu pomoć koja pripada određenoj kasti.

Pravni zagovornici te peticije, odvjetnici Franklin Cezar Thomas i S. Gowthaman, koji predstavljaju NCDC, rekli su kako „promjena religije ili pripadanje pojedinoj vjeri ne smiju mijenjati državne obveze prema kastinskoj skupini“.

U peticiji dalje stoji kako se mora dopustiti da unutar jedne kaste pripadnici svih religija imaju iste uvjete za stipendije, zaposlenje, socijalnu pomoć, pravo na biranje u politici, zakonodavnoj vlasti, korištenje pravnog lijeka itd., i to sve u skladu sa Zakonom o kastama iz 1989.

Reagirajući na peticiju, glavni sudac Sharad A. Bobde rekao je kako ona zahtijeva pravno razmatranje, te je naložio Vladi Indije da odgovori na peticiju u idućih 14 dana i ponudi prihvatljiv odgovor na položaj zanemarivanih, to jest isključivanje kršćana i muslimana iz državnih beneficija unutar istog kastinskog sustava.

Ako bi kojim slučajem Vrhovni sud išao u korist onih koji su potpisali peticiju, to bi omogućilo ukidanje prakse višedesetljetne diskriminacije kršćana i muslimana.

Prema istraživanjima, oko 80% indijskih kršćana dolazi iz nižeg kastinskog podrijetla te su mnogi izgubili svoje povlastice zbog religije. 

Donošenje novog zakona, ili amandmana, na dodjelu državnih pogodnosti i zaštite, bez obzira na vjersku pripadnost štićenika, bio bi glavni dobitak za vjersku slobodu u Indiji.

Napad na vjernike i zatvaranje crkve

Nažalost, dok Vrhovni sud Indije raspravlja o istim pravima svih unutar jedne kaste, u državi Uttar Pradesh, na sjeveru zemlje, u nedjelju, 5. siječnja rulja radikalnih hinduističkih nacionalista napala je jednu protestantsku crkvu.

Prema lokalnim izvješćima, rulja je prekinula službu nedjeljnog bogoslužja i prijetila pastoru i drugim kršćanima koji su bili na liturgiji. 

Prema riječima pastora Veerendra Kumara, u selu Kalwanakara 15 članova radikalne  Hindu Yuva Vahini skupine napali su 40-ak kršćana koji su se zatekli u crkvi.

„Vikali su da iziđem iz crkve i da će mi slomiti ruke i noge ako ne prekinem molitvu“, rekao je pastor koji je dodao da su optužbe bile na tragu „nasilne konverzije na kršćanstvo siromašnih hindusa“. Inače, tu lažnu optužbu radikali često koriste kako bi maltretirali kršćane. Zapravo, riječ je o radu Caritasa i sličnih humanitarnih organizacija.

Dok su radikali nastavili uznemiravati pastora Kumara i vjernike, na mjesto događaja stigla je lokalna policija čiji su službenici tražili dozvole za slavljenje liturgije te su potom zatvorili crkvu.

Međutim, dozvola za gradnju je dobivena tijekom prošle godine kada je i izgrađeno novo bogoslužno zdanje. Pastor je novinarima International Christian Concerna rekao da sada predstoji pravna borba za pitanje tko je nadležan za izdavanje dozvole.


Nema komentara:

Objavi komentar