utorak, 20. svibnja 2025.

Ekumensko bogoslužje Riječi u katedrali Srca Isusova

Prvog dana Molitvene osmine, 18. siječnja 2020., u katedrali Srca Isusova ekumensko bogoslužje Riječi predvodio je apostolski nuncij u BiH mons. Luigi Pezzuto zajedno s dopredsjednikom BK-a BiH mons. Tomom Vukšićem, vojnim biskupom u BiH, i mitropolitom dabrobosanskim Hrizostomom.


Mons. Pezzuto je na početku bogoslužja kazao kako započinjući Tjedan molitve za jedinstvo kršćana, svi kršćani moraju imati osjećaj za odgovornost. "Svatko od nas treba biti odgovoran za zajedništvo i jedinstvo kršćana", naglasio je apostolski nuncij pozdravivši osobito mitropolita dabrobosanskog gospodina Hrizostoma, njegovu pratnju i svu braću u Kristu.

Plovidba po nemirnu moru

Potom je prigodnu besjedu uputio mons. Tomo Vukšić kazavši kako povijest naših osobnih života i povijest jedinstva Crkve nalikuju plovidbi po nemirnu i olujnu moru, iz koje nas spašava Božja providnost i snaga.

„Zato večeras zajednički molimo Nebeskoga Oca da nam pomogne u nastojanju da postanemo kristoliki, da poput Njega prolazimo zemljom čineći dobro i da čuvamo postojeće jedinstvo među kršćanima, da ga uvećamo i usavršujemo. Ovogodišnje molitvene tekstove pripravili su kršćani s Malte. Povijest kršćanstva na tom otoku seže u apostolsko vrijeme. Prema predaji, Sv. Pavao, apostol pogana, dosegnuo je obale Malte 60 godina nakon Krista. O tom opasnom, ali u konačnici ipak sretnom Pavlovu putu govore dva zadnja poglavlja Djela apostolskih“, podsjetio je biskup Tomo naglasivši kako molitve i misli tijekom ovogodišnje Osmine imaju pred očima prvenstveno gostoljubivost koju su žitelji otoka iskazali Sv. Pavlu i brodolomcima.

„Neka njihovo djelo nadahnjuje sve nas, da gostoljubivost iskazujemo svi mi kršćani iz svih zajednica“, poručio je mons. Vukšić.

Potom je prigodnu riječ uputio i mitropolit dabrobosanski gospodin Hrizostom koji je na početku pozdravio sve nazočne, te zahvalio biskupu Vukšiću na domaćinstvu, a odsutnom kardinalu Vinku Puljiću i svim njegovim suradnicima na višegodišnjem zalaganju za kršćansko jedinstvo sa svim razlikama i posebnostima.

„Jedinstvo mora početi iznutra, iz naših srca, iz naših duša, iz naših bića. Jedinstvo ne dolazi samo od sebe, neće pasti s neba, neće ga netko donijeti i dati nam ga. Ne, mi ga moramo u srcu izgraditi“, kazao je mitropolit dabrobosanski.

Molitva za mir

Nakon što su svi zajedno izmolili molitvu Gospodnju Očenaš, nuncij Pezzuto zazvao je na sve Božji blagoslov, a susret je završen zajedničkim pjevanjem poznate popijevke Krist na žalu. Za vrijeme ekumenskog bogoslužja Riječi nazočnima su podijeljene poruke molitve s nakanom da ih vjernici mole za vrijeme ovogodišnje Molitvene osmine.

Bogoslužje riječi organizira se na inicijativu Vijeća za ekumenizam i dijalog među religijama i kulturama Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, koje je za tu prigodu otisnulo knjižicu.

Zajedno nastojati tražiti put kojeg je Isus zadao

Posljednjeg dana Molitvene osmine za jedinstvo kršćana, 25. siječnja, u sarajevskoj Sabornoj crkvi Rođenja Presvete Bogorodice, u večernjim satima, upriličena je Molitva za jedinstvo kršćana, služba čitanja i jektenija. Prigodni nagovor uputio je vrhbosanski nadbiskup Vinko kard. Puljić...

Završnog dana Molitvene osmine za jedinstvo kršćana u Sabornoj crkvi okupio se veći broj vjernika, svećenika, kako pravoslavnih, tako i katoličkih te monaha, redovnica, redovnika i bogoslova.

Poslije pročitanih liturgijskih čitanja i nakon što je mitropolit dabrobosanski Hrizostom navijestio evanđelje, nadbiskup Puljić uputio je prigodnu propovijed te najprije napomenuo kako su ovogodišnju temu za Molitvenu osminu za jedinstvo kršćana odabrali predstavnici kršćanskih Crkava na Malti i otoku Gozu. Istaknuo je kako je tema Iskazivahu nam nesvakidašnje čovjekoljublje zapravo citat iz 28. poglavlja Djela apostolskih, u kojem se spominje brodolom apostola Pavla koji zajedno sa suputnicima dolazi na obalu Malte gdje ostaje tri mjeseca prije nastavka putovanja prema Rimu.

Ravnodušnost današnjeg svijeta

Nadalje je pojasnio da se u objašnjenju teme navodi kako se apostol Pavao u spomenutom izvještaju Djela apostolskih predstavlja kao "središte mira u nemiru".

"On, naime, zna da njegovim životom ne upravljaju sile ravnodušne prema njegovoj sudbini, već se nalazi u rukama Boga kojemu pripada i kojemu služi. (...) U raznim dijelovima svijeta mnogi se suočavaju s jednako opasnim putovanjima, kopnom i morem, u bijegu od prirodnih katastrofa, ratova i siromaštva, a koji put i pomodarstva", ustvrdio je nadbiskup i naglasio da tekst dalje govori o migrantima i njihovim sudbinama, te potom napomenuo da su razmatranja Molitvene osmine usredotočena na tekst iz 27. i 28. poglavlja Djela apostolskih, a svaki je dan posvećen drugoj posebnoj temi: pomirenju, svjetlu, nadi, povjerenju, snazi, gostoljubivosti, obraćenju i velikodušnosti.

Da svi budu jedno

"Mi u BiH smo na raskrižju raznih interesnih sfera, gdje je čovjek, nažalost, sve manje vrijedan, iako znamo da je čovjek u središtu Božjeg stvaranja i Božjeg otkupljenja. Isus Krist nama kršćanima ostavlja oporuku u svojoj molitvi: da svi budu jedno kao što su on i Otac jedno, da i mi budemo s njime jedno i međusobno jedno", ustvrdio je vrhbosanski nadbiskup napominjući kako zajednička molitva "nije put prozelitizma, niti rušenje onoga što smo kroz povijest baštinili, nego želja u središte staviti Gospodina Isusa Krista Otkupitelja i Spasitelja, koji je izvor jedinstva".

Potom je naglasio da je "naša molitva za put jedinstva zapravo molitva da budemo svjesniji svog zadatka, jači u izgradnji javnog mnijenja utemeljena na načelima koja štite čovjeka i omogućuju da se ostvari u svom dostojanstvu djeteta Božjeg".

Nadalje je progovorio o progonu kršćana ističući statističke podatke o broju ubijenih i progonjenih, te se osvrnuo i na "nijemu javnost koja je oguglala na te strahote".

Pred kraj svoje besjede dodao je da kršćani moraju biti odlučni i hrabri kako bi odbacili svaki oblik mržnje i isključivosti. Na kraju je zahvalio mitropolitu Hrizostomu na raspoloživosti da "zajedno nastoje tražiti put kojeg nam je Isus zadao".

Nakon Vjerovanja, Molitve za jedinstvo kršćana te otpusta nazočnima se obratio i gospodin Hrizostom. Zahvalio je kardinalu Puljiću i apostolskom nunciju mons. Luigiju Pezzutu na dolasku. Potom je podsjetio da se za 30-ak ljeta navršava tisuću godina od Velike šizme, te je stoga nazočne potaknuo da budu svjedoci i da se u Kristovo "sabiru ovdje ili u katedrali i da od njega tražimo ono što želimo, a to je izliječiti rane, procjepe i rascjepe da sjedinimo Crkvu Božju".

Molitveni susret skladnim pjevanjem uveličalo je Srpsko pjevačko društvo Sloga.



Nema komentara:

Objavi komentar