I ovog zadatka se sjećam kao da je bilo jučer. Izgleda da se svega sjećam kao da je bilo jučer. Zaista zanimljivo. Još jedna zanimljiva stvar u vezi s ovim novinarskim zadatkom je činjenica kako su me rođaci vidjeli na TVu kako bauljam i kvarim kadar :) drugim novinarima dok su me na jednom forumu iz hrvatske "provalili" kad su gledali na Dnevniku izvjestaj iz Sarajeva...valjda su povezali moje slike s foruma sa mojom strukom... sve u svemu nije bilo loše...
Na dan sv. Ćirila i Metoda, 5. srpnja 2003. godine, Napredak je ponovno otvorio svoju knjižnicu nakon stanke od pedeset godina. Time se na najljepši način obilježava 75. obljetnica osnutka stare Napretkove knjižnice.
Stara Napretkova knjižnica je otvorena 1. srpnja 1928. godine i predstavljala je iznimno vrijedan dio sveukupne Napretkove tradicije. Knjižnica je bila namijenjena prvenstveno mladima, što je u svom govoru prigodom otvaranja knjižnice 1928. naglasio njezin utemeljitelj prof. Mijo Poljak: "Radi mladeži se i otvara ova knjižnica. Napredak hoće da očuva mladež od indiferentnosti, on hoće da u njoj pobudi smisao za lijepo, dobro i plemenito, da u njoj probudi narodni duh i socijalnu svijest. Napredak hoće da naša mladež bude ono što su bili i njihovi očevi, to jest pravi i Čelični Hrvati". Prije Drugog svjetskog rata ova knjižnica je bila ponos grada Sarajeva, mjesto gdje su svi građani mogli pronaći knjigu za sebe. Mnogi ugledni sarajevski intelektualci i znanstvenici rado se sjećaju dana kada su, kao đaci i studenti nalazili potrebnu literaturu u Napretkovoj knjižnici. Knjižnica je bila otvorena za sve građane Sarajeva.
Od otvaranja knjižnice 1928. godine, pa do 1943. godine knjižnica je stalno imala oko 3.000 članova koji su u tom razdoblju pročitali više od 250 tisuća knjiga. Napretkova knjižnica poslije Drugog svjetskog rata
nastavlja s radom sve do 1949. godine kada su njezine knjige formalno ušle u sastav Narodne biblioteke NR BiH. Knjige su do 1992. godine bile nekatalogizirane u Vijećnici. Sarajlije i danas pamte jednu od najtužnijih slika razaranja svoga grada: barbarsko granatiranje i paljenje Vijećnice. Aktivisti Napretka, izlažući se životnoj opasnosti, spasili su tada dio Napretkovih knjiga iz podruma zapaljene Vijećnice i pohranili ih na sigurno mjesto.
Tijekom 2002. i 2003. godine 30 tisuća knjiga je složeno po metodologiji koja se koristila u staroj Napretkovoj knjižnici. Sve knjige su sada unesene u kompjutorske baze podataka, tako da je čitateljima olakšano pronalaženje knjige koju žele čitati. Napretkova knjižnica je trenutno vodeća knjižnica po broju kompjutorski evidentiranih knjiga u BiH, U pozdravnom govoru prof. dr. Franjo Topić je rekao: "Zahvaljujući razumijevanju Općine Centar prostor knjižnice u Napretkovoj palači je vraćen Napretku 1997. godine. Mi smo uspjeli obnoviti značajan fundus knjiga i urediti prostor knjižnice što ne bismo uspjeli bez donatora: Vlade Republike Hrvatske, njemačke crkvene organizacije Renovabis i grada Sarajeva. Imamo obećanje i očekujemo da će Vlada Županije Sarajevo svrstati našu knjižnicu u isti rang s drugim gradskim knjižnicama. Ovaj veliki projekt radili su Napretkovi ljudi na čelu s voditeljem projekta Hrvojem Šapinom te im ovdje zahvaljujem na radu i na ispunjenim rokovima. Bez obzira na internet knjiga će uvijek imati važno mjesto u obrazovanju i životu čovjeka. Uspostavljanjem ove važne kulturne i obrazovne institucije uvjereni smo da ćemo uspjeti u pomoći ovom gradu, pa i ovoj zemlji, da budu gradskiji, pismeniji i obrazovaniji".
Knjižnicu je službeno otvorio veleposlanik Republike Hrvatske u BiH dr. Josip Vrbošić riječima: "Veoma sam ponosan stoje Vlada moje zemlje sudjelovala u ovom zaista važnom projektu i želim Napretkovoj knjižnici sretnih budućih 75 godina rada". Veleposlanik Vrbošić i Abid Jusić, čijim je razumijevanjem 1997. godine vraćen prostor knjižnice, postali su prvi članovi obnovljene knjižnice.
Knjižnica je dobila nove knjige koje su joj za obnavljanje rada darovali Gianluca Paciulli, lektor u Veleposlanstvu Italije u Sarajevu i Ajša Džemila Zahirović. Posjetitelji su nakon svečanog otvaranja mogli razgledati knjižnicu i postati njezini članovi.
Nema komentara:
Objavi komentar