Odluka je donesena samo nekoliko dana nakon što je, 7. prosinca, ravnatelj Tiskovnog ureda Svete Stolice, Matteo Bruni, izdao priopćenje za javnost kako je papa Franjo napravio planove za pastirski pohod Iraku koji bi se trebao upriličiti od 5. do 8. ožujka 2021.
Ovo je važan korak, kako za kršćansku zajednicu u ovoj napaćenoj zemlji, tako i za međureligijske odnose na cijelom Bliskom Istoku. Priznanje blagdana Kristova rođenja koje je došlo parlamenta i Vlade Iraka jaka je poruka za ostanak i opstanak kršćana.
Ipak, bitno je naglasiti kako se na ovome ne smije stati, jer, kao što je poznato, zemljama Golfskog zaljeva još dugo vremena treba da dosegnu zadovoljavajuće demokratske standarde što se tiče vjerskih manjina.
Iračka kršćanska zajednica u ovoj zemlji pretrpjela je desetljeća nasilnih progona, uključujući genocid koji su 2014. počinili teroristi Islamske države. Iako su prošle tri godine otkako je Irak proglasio pobjedu nad islamistima odanim samozvanom kalifi Al Bagdadiju mnoga temeljna pitanja koja su dovela do zločina i dalje su neriješena. Ovaj se problem danas sastoji od novih izazova koji su se razvili u vezi s povratkom kršćana u svoje razrušene domove.
Detaljan plan i program Papina posjeta bit će poznat u dogledno vrijeme, a vodit će se računa i o globalnoj zdravstvenoj situaciji s obzirom na pandemiju koronavirusa.
Ako se ostvari apostolsko putovanje u Irak Papa će pohoditi Bagdad, ravnicu Ur, povezanu sa sjećanjem na Abrahama, grad Erbil, kao i Mosul te Qaraqosh na Ninivskoj ravnici, gdje je prije 2014. živio znatan broj kršćana.
Za nadati se je da će pohod pape Bergoglija dodatno potaknuti pozitivne impulse u ovoj zemlji.