petak, 10. svibnja 2019.

Bl. Paulina od Isusova srca u agoniji, redovnica

 
9. srpnja

Bl. Paulina je rođena 1865. i na krštenju dobila ime Amabile Lucia Visintainer. Bila je druga kći Antonija Visintainera i Anne Pianezzer. Živjela je u gradu Vigolo Vattaro, koji se tada nalazio u sklopu Austro-Ugarske (danas Italija). Kao i mnoge obitelji toga doba, Visintaineri su bili veoma siromašni što je i bio razlog za njihovu emigraciju u Južnu Ameriku, točnije Brazil.
Amabile je odmalena bila poznata po svojoj darežljivosti i brizi za slabije. Nakon prve pričesti, s 12 godina stupila je aktivnije u život župe, podučavajući mlađe, posjećujući bolesne i čisteći crkvu i kapelice.
Sredinom 1890. Amabila se u suradnji s prijateljem i mjesnim isusovcem počela brinuti o jednoj ženi koja je patila od neizlječive bolesti. Svoje dobročinstvo su obavljali u jednoj doniranoj kući. Nakon što im se pridružila treća prijateljica bilo je jasno kako se taj pokret za pomoć bolesnim mora institucionalizirati.
Budući da je od 1895. sve više mladih žena dolazilo nudeći svoju pomoć, pokrenuta je formalna procedura za registriranje reda koji je nazvan Kongregacijom Malih sestara od Bezgrešnog Začeća, što je i dobilo potvrdu mjesnoga biskupa. Iste godine djevojke su dale svoje zavjete, a Amabila je uzela ime s. Paulina.
Red se brzo širio i rastao te su preuzeli i brigu o bivšim robovima o kojima nitko nije imao skrbiti (Brazil je ropstvo ukinuo tek 1888.).
 Iako je i sama bolovala od dijabetesa, s. Paulina je predano radila na brizi o potrebitima te na širenju reda u čijem je osnivanju sudjelovala.
Njezino zdravlje je velikim dijelom bilo narušeno, a 1930. su joj amputirani prsti te desna ruka, a nekoliko mjeseci pred smrt bila je potpuno slijepa. Umrla je 9. srpnja 1942. strpljivo podnoseći bolesti, a posljednja joj je rečenica bila: „Božja volja je ispunjena.“
Proglašena je blaženom 2002. Sv. Ivan Pavao II. je napomenuo da su razlozi za njezinu kanonizaciju bili osnivanje reda koji je dao toliko duhovnih zvanja te briga o bolesnim i potrebitima, iako je većim dijelom života i sama bila jako bolesna.

U Svetoj zemlji sve je manje kršćana

Poznato je kako su u Svetoj zemlji kršćani manjina koja svaki dan biva sve malobrojnija. Kršćani svih denominacija napuštaju Izrael i Palestinske teritorije jer imaju vrlo velikih problema te drugdje traže bolju budućnost za sebe. Do ovog zaključka došla je i delegacija biskupa Koordinacije Sveta zemlja koja svake godine od 15. do 19. siječnja boravi u Svetoj zemlji.

Trinaest biskupa iz Biskupskih konferencija SAD-a, Kanade i Južne Afrike koji čine Koordinaciju Sveta zemlja, zajedno s Vijećem europskih biskupskih konferencija i biskupima Europske zajednice, u izraelskoj je Jaffi sudjelovalo na misi naroda te su potom posjetili kršćane u Izraelu i Palestinskim teritorijima. Osim toga, pohodili su pastoralni centar za selioce u Tel Avivu, Betlehem, Hebron, Istočni Jeruzalem te malu kršćansku zajednicu u Gazi.
Talijansku biskupsku konferenciju zastupao je nadbiskup biskupije Arezzo-Cortona-Sansepolcro, mons. Riccardo Fontana. On je u razgovoru za Radio Vatikan iskazao zadovoljstvo što je ponovo bio u Svetoj zemlji, ali nije krio ni tugu zbog nestanka kršćana... Na upit o situaciji u Svetoj zemlji, rekao je da su kršćani manjina koja svaki dan biva sve manja.
„Kršćani svih obreda, ne samo latinskoga, napuštaju Svetu zemlju jer imaju vrlo velikih problema. Mnogi iseljavaju tražeći drugdje bolju budućnost“, rekao je nadbiskup te se osvrnuo na godišnji posjet biskupa, naglasivši kako Koordinacija Sveta zemlja nema moć odlučivanja.
Na upit kako tumačiti Papin susret s palestinskim predsjednikom Abu Mazenom (Mahmudom Abasom) i ideju palestinskog veleposlanstva pri Svetoj Stolici, rekao je da je to još jedan korak na putu Papinih prethodnika koji su željeli uspostaviti dodir sa svima, potvrđujući dostojanstvo palestinskoga naroda. „Uvjeren sam da je važno poštovati Božji Izrael“, primijetio je nadbiskup dodajući kako se izraelska Vlada ne poistovjećuje sa židovskom religijom.
„Treba sve podsjećati na opća načela, jer ni u Palestini ne postoji samo jedan identitet. Sa svima treba pregovarati. Ako se ne ustanovi državno predstavništvo, onda se neće postići nikakvo rješenje“, rekao je nadbiskup Fontana i ponovio Papine riječi u kojima poziva da ljudi prestanu činiti zlo jedni drugima.
Nažalost, možemo samo konstatirati da će jednoga dana pitanje palestinske države, kao i njezina razgraničenja s Izraelom, biti riješeno, ali s obzirom na sadašnju tegobnu politiku koju sprovode i Izrael i Palestina, svega će biti, samo kršćana ne.

 
Nogometni klub Real izbrisao križ s grba

Menadžeri španjolskog nogometnog kluba Real odlučili su da za tržište arapskih zemalja puste u promet dresove i ostalu prateću opremu, ali bez križa na vrhu grba ovoga kraljevskog kluba.
Tako je prvak Europe s tvrtkom Marka, distributerom sportske opreme i suvenira iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, potpisao ugovor kojim je precizirano da ova kompanija ima ekskluzivno pravo proizvodnje, distribucije i prodaje Realovih proizvoda za područje UAE-a, Saudijske Arabije, Katara, Kuvajta, Bahreina i Omana.
Riječ je o muslimanskim zemljama sa strogim normama pa bi grb španjolskog prvaka bio kršenje tamošnjih rigoroznih zakona.
Khaled al-Mheiri, potpredsjednik Marke, potvrdio je da je Real uklonio križ s dresova namijenjenih Bliskom istoku zbog religijskih razloga koji možda mogu uvrijediti tamošnje muslimane.
Ova tragikomična vijest samo je pokazatelj u kakvim uvjetima žive milijuni stranih radnika-kršćana u tim zemljama. I ne samo to, iz ovoga je vidljivo kako će Zapadnjaci „za šaku srebrnjaka“, prodati obraz, vjeru, a možda i konopac za vješanje...


U Nigeriji korištene bebe za terorističke napade

Baš kada smo pomislili kako teroristički umovi nemaju više smisliti ništa groznije, naišli smo na vijest koja to opovrgava. Sredinom siječnja 2017. u nigerijskom gradu Madagali dvije su žene detonirale svoje smrtonosne eksplozivne pojaseve, ubivši pritom i dvije bebe koje su nosile sa sobom te četvero ljudi.
Zahvaljujući upravo tim bebama prošle su stroge vojne punktove jer vojnici nisu ni mogli pomisliti kako će se raznijeti dok drže bebe u naručju.
Inače, žene i djevojke samoubojice su postali veliki trend među teroristima i njihovim simpatizerima, ali korištenje beba je potpuno nova dimenzija zla.


Sklekovi na oltaru

U njemačkom gradu Saarbrückenu  izvjesni „umjetnik“ Alexander Karle (38) je u bazilici Sv. Ivana izveo svoj „umjetnički“ performans.
Preskočivši oltarnu pregradu, Karle se u cipelama popeo na glavni oltar kako bi na njemu radio sklekove. „Performans“ je, naravno, snimio, a snimku pod nazivom Pritisak izvedbe potom objavio na YouTubeu. Želja mu je bila „proučiti povezanost između vjere i potrebe prilagodbe visokim standardima današnjice“.
Nakon što je snimka prikazana u lokalnom umjetničkom centru, uprava Bazilike odlučila je podići tužbu protiv Karlea zbog „oskvrnuća bogoštovnog prostora“.
„Umjetnik“ se nije složio s optužbama. Očekivao je kako će njegov „performans“ izazvati raspravu o materijalizmu u Crkvi i o velikom pritisku da se živi prema njezinim kriterijima.
Nakon izrečene kazne od 1 500 eura zbog „ometanja crkvenih aktivnosti“ i ilegalnog ulaska u ograđeni crkveni prostor, Karle je završio na sudu gdje mu je izrečena dodatna kazna od 700 eura.
Za razliku od španjolskog slučaja gdje su bez posljedica oskrnavljene hostije, njemački suci izgleda imaju senzibiliteta da na vrijeme zaustave „umjetnike“ koji očito nemaju granica u svojim „performansima“. Sličnim umjetnicima, koje smo - poput Olivera Frljića - mogli vidjeti i u Sarajevu, preporučamo da pokušaju nešto takvo u vjerskim objektima nekršćanskih zajednica, pa da vidimo reakcije...

Upriličen 57. po redu teološko-pastoralni tjedan

U organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta u zdanju Međubiskupijskog sjemeništa, na zagrebačkoj Šalati od 24. do 26. siječnja 2017. upriličen je 57. po redu teološko-pastoralni tjedan. Središnja tema bila je Neophodnost dijaloga i pomirenja u hrvatskom društvu.

Teološko-pastoralni tjedan otvorio je dekan zagrebačkog KBF-a dr. fra Marijo Cifrak, a potom je uslijedila molitva zaziva Duha Svetoga te pozdravni govori uzvanika. Uz zagrebačkog nadbiskupa metropolitu te velikog kancelara KBF-a Josipa kard. Bozanića, na otvorenju su sudjelovali i vrhbosanski nadbiskup metropolit Vinko kard. Puljić, apostolski nuncij u Hrvatskoj, nadbiskup Alessandro D'Errico, zadarski nadbiskup i predsjednik HBK mons. Želimir Puljić, kao i brojni drugi nad/biskupi i stotine svećenika iz Hrvatske i BiH. Otvaranju su nazočili i mnogi društveno-politički predstavnici te izaslanici različitih institucija u hrvatskom društvu.

Prvog dana upriličena tri predavanja

Uvodno predavanje na temu Podijeljenost u hrvatskom društvu: mogući uzroci i posljedice održao je dr. Željko Tanjić.
Potom je u sjemenišnoj crkvi euharistijsko slavlje predslavio kard. Puljić u koncelebraciji s kard. Bozanićem te 15-ak hrvatskih nad/biskupa. U svojoj je homiliji naglasio da su svećenici ti koji omogućavaju susret čovjeka s Isusom Kristom. „No, da bi drugi u nama mogli prepoznati Krista, potrebno je da se to na nama i vidi, a vidjet će se samo ako smo bliski Isusu, što se najbolje postiže tako da se vrši volja Božja“, rekao je kard. Puljić.
Liturgijsko pjevanje predvodio je Zbor Instituta za crkvenu glazbu Albe Vidaković KBF-a Sveučilišta u Zagrebu.
U popodnevnom dijelu programa održana su dva predavanja. Dr. Cifrak govorio je o  Biblijskim modelima dijaloga i pomirenja, a dr. s. Valerija Kovač o Dijaloškoj bîti vjere (Bog-čovjek-Crkva-svijet), čime je i završio prvi dan teološko-pastoralnog tjedna.

Vjerodostojniji u poslanju

U srijedu, 25. siječnja, prvo predavanje pod nazivom Postkoncilsko dijaloško usmjerenje Crkve (od pape Pavla VI. do pape Franje) izrekao je dr. Edvard Punda. Potom je uslijedilo izlaganje dr. Ante Vučkovića na temu (Ne)jasnoće oko razumijevanja i tumačenja pomirenja u Hrvatskoj.
Nakon toga u sjemenišnoj je crkvi Presvetog Srca Isusova koncelebriranu misu predslavio  šibenski biskup mons. Tomislav Rogić. Na početku homilije podsjetio je kako na blagdan obraćenja Sv. Pavla cijela Crkva zaključuje Molitvenu osminu za jedinstvo kršćana. Istaknuo je da je svećenik koji je bliži Kristu vjerodostojniji u poslanju i samim tim bliži bratu čovjeku. Ukazujući potom na čin obraćenja Sv. Pavla, naglasio je kako je taj događaj poticaj za razmišljanje o „dijalogu“ koji se u tom trenutku dogodio, to jest kada je Savao postao Pavao.
U popodnevnim satima upriličena su dva predavanja i to dr. Nevena Šimca: Kako odgovoriti na mentalitet razdijeljenosti i podjela u hrvatskom društvu?, te dr. Ivice Raguža: Kako teologija može doprinijeti kulturi dijaloga i pomirenja u hrvatskom društvu?

Plenarna rasprava

Posljednjega dana TPT-a, u četvrtak 26. siječnja, dr. Josip Baloban održao je izlaganje na temu Pastoralni djelatnik u službi dijaloga i pomirenja, dok je o Vjeronauku u školi u službi dijaloga i pomirenja u hrvatskom društvu govorila dr. Ružica Razum. O temi Teološko-socijalni govor Crkve u Hrvatskoj u stvaranju kulture dijaloga i pomirenja nazočnima je govorio dr. Stjepan Baloban.
Potom je upriličena plenarna rasprava na kojoj su sudjelovali svi predavači, a nakon toga je ovogodišnji TPT zatvorio dekan dr. Cifrak.
Teološko-pastoralni tjedan znanstveni je i pastoralni skup teologa u promišljanju nad aktualnim temama koje dotiču život Crkve, s ciljem trajne izobrazbe i usavršavanja nositelja raznih službi i poslanja u Crkvi. Skup je otvoren i svima drugima koji se zanimaju za ove teme.
Osim što su nazočili brojnim predavanjima, posjetitelji su i ove godine imali prigodu kupiti nove knjige kršćanskih izdavača, pretplatiti se na katolički tisak ili pak kupiti nabožne predmete, CD-ove s duhovnom glazbom, itd.

Pismo papi Franji

Prema ustaljenoj praksi s otvorenja TPT-a upućena je poruka Rimskom biskupu. „Sveti Oče! Mi, hrvatski biskupi, prezbiteri, đakoni, redovnici i redovnice te vjernici laici iz Hrvatske, BiH, kao i drugih krajeva Europe, okupili smo se na 57. teološko-pastoralnome tjednu što ga u Zagrebu organizira KBF o temi Neophodnost dijaloga i pomirenja u hrvatskome društvu. Dok okupljeni na ovome trodnevnom znanstveno-pastoralnom skupu nastojimo zajedno promišljati o dijalogu i pomirenju u hrvatskome društvu, Sveti Oče, molimo Vaš apostolski blagoslov za naše napore na ovome području“, istaknuto je u pismu koji je potpisao zagrebački nadbiskup.



Redovito godišnje zasjedanje HBK i BK BiH

U zgradi Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu, pod predsjedanjem mons. Želimira Puljića, nadbiskupa zadarskog i predsjednika HBK, članovi Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije BiH održali su, 23. siječnja 2017.,  devetnaesto po redu redovito godišnje zajedničko zasjedanje. Sudjelovala je većina članova HKB i svi članovi BK BiH...

Susret je započeo molitvom te je nastavljen izlaganjem različitih izvješća. Najprije je sagledan rad o Ravnateljstvu dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu koje je zajednički ured HBK i BK BiH. Nad/biskupi su pohvalili rad ovih tijela i zauzimanje brojnih svećenika, redovnika, redovnica te pastoralnih suradnika i suradnica u naviještanju vjere na hrvatskom jeziku u mnogim zemljama diljem svijeta.

Inozemna pastva

Nakon što su informirani o trenutnom stanju u hrvatskoj inozemnoj pastvi te aktualnim personalnim potrebama u hrvatskim župama, misijama, zajednicama i centrima u inozemstvu, biskupi su dali potrebne smjernice.
Izrazili su zadovoljstvo što hrvatske katoličke zajednice ne zaboravljaju svoj rodni kraj u Hrvatskoj i BiH ili dijelovima onih zemalja gdje Hrvati stoljećima žive te hrabro svjedoče svoju vjeru u Boga i vjernost Katoličkoj Crkvi u zemljama u kojima su pronašli svoj novi dom.
Potom su saslušali izvješće mons. Josipa Mrzljaka, predsjednika Hrvatskog Caritasa o prošlogodišnjoj akciji Tjedan solidarnosti s Crkvom i ljudima u BiH što je nastavak akcija bratimljenja kojima su hrvatske biskupije pomagale pojedinim župama u BiH u saniranju ratnih šteta. Također su upoznati da je BK BiH 2016. pokrenula akciju Nedjelje solidarnosti kojom župe s brojnijim vjernicima unutar BiH podupiru župe na kojima je ostao mali broj vjernika i tako jasno pokazuju želju Crkve da opstane i dostojanstveno živi u onim dijelovima BiH, odakle su mnogi prognani. Biskupi su pozvali vjernike na onakvu spremnost pomaganja slabijima i potrebitijima koja je pokazana u teškim danima rata te potaknuli članove svojih biskupijskih zajednica da na tom putu ustraju i u vrijeme mira. Posebno je naglašena potreba međusobne povezanosti na duhovnoj, molitvenoj i svakoj drugoj razini koja doprinosi boljitku Crkve i društva. Potom su članovi HBK i BK BiH razmišljali i o pojedinim zajedničkim liturgijskim pitanjima.

Hrvatski martirologij

Nakon što su saslušali izvješće o radu Komisije HBK i BK BiH za Hrvatski martirologij, biskupi su ponovno izrazili zahvalnost svim članovima ove Komisije za njihovo zauzimanje u vezi s prikupljanjem podataka o žrtvama na području obje konferencije koja, ponajprije, imaju za cilj pronalazak onih osoba koje su dale svoj život iz ljubavi prema vjeri te bi se mogao pokrenuti proces za njihovo proglašenje blaženim.
Zaključeno je da se hrvatskim predstavnicima vlasti prenese očekivanje biskupa u vezi s poduzimanjem nužnih koraka na istraživanju o žrtvama totalitarnih sustava.
Potom su nad/biskupi saslušali i izvješće o radu Vijeća za misije te dali smjernice za daljnju plodnu suradnju na dobro misija i misionara Crkve u Hrvata.
Također su razmijenjena mišljenja i o nekim pitanjima u vezi s vjeronaukom u školi te o mogućnostima zajedničkih akcija na planu ekumenizma i dijaloga.
Apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, nadbiskup Alessandro D'Errico, pridružio se dijelu zasjedanja te prenio poseban blagoslov i srdačne pozdrave Svetoga Oca. Ističući da zajedničko zasjedanje omogućuje promišljanje o pastoralnim važnim pitanjima i izazovima, kazao je da ovakvi susreti pružaju posebnu mogućnost zajedničkog razmišljanja o trnovitom putu koji proživljava Crkva Božja u BiH.