petak, 12. lipnja 2015.

Papa Franjo predslavio sv. misu na prepunom stadionu Koševo


Središnji događaj jednodnevnog boravka Svetoga Oca u Sarajevu i ujedno njegova osmog pastirskog pohoda izvan Italije bila je sv. misa i homilija pred oko 65 000 vjernika na Olimpijskom stadionu Koševo. U koncelebraciji s Papom bilo je pet kardinala, 35 (nad)biskupa te više od 700 svećenika. Uz kard. Vinka Puljića nazočni su bili i kardinali Pietro Parolin, Jean-Louis Tauran, Kurt Koch i Josip Bozanić. Središnja misao Papine homilije bila je težnja za mirom i trud oko njegova postizanja u svjetlu činjenice da se u svijetu vode toliki oružani sukobi što je Papa nazvao vrstom trećega svjetskog rata

 

Olimpijski stadion je bio otvoren za hodočasnike od ranih jutarnjih sati. Budući da su stotine volontera radili skoro cijelu noć, ništa nije bilo prepušteno slučaju i sve se odvijalo prema predviđenom planu. Da pristiglim vjernicima ne bi bilo "dosadno" jer su i po 5 sati čekali papu Franju, pobrinuli su se djelatnici Nadbiskupijskog  centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. koji su organizirali prigodan (pret)program i animirali nazočne.  

Pretprogram oduševio nazočne

U njemu su sudjelovali sjemenišni bend iz Visokog Gloria te mladi bend Angelus iz župe Uznesenja Marijina iz Dolca, a pretprogram su vodili mr. Tanja Popec, urednica vjerskog programa na Hrvatskom katoličkom radiju iz Zagreba, te Josip Milanović, djelatnik Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II.
U zanimljivo osmišljenom i aranžiranom nastupu voditelji su uspjeli animirati vjernike ne dopustivši da ikomu zasmeta čekanje na prejakom suncu koje je od ranog jutra "peklo" nazočne na stadionu. Za to vrijeme nastupili su: Slyiryc 33 iz Zagreba, inače pobjednici ovogodišnjeg Uskrsfesta koji su svojim autorskim radovima zaista pokazali kako je pjesma dvostruka molitva; VIS Laudantes iz Šibenika koji je pod pokroviteljstvom Ureda za mlade Šibenske biskupije pjesmom svojih 18 članova poslao svijetu poruku mira i zajedništva; Zbor Kolbe iz Zagreba s mjuziklom Uskrsli, glazbeno-scenskim prikazom umjetnika iz Hrvatske, na dojmljiv je način podsjetio nazočne na temeljni događaj kršćanske vjere; Stijepo Gleđ Markos iz Dubrovnika; zbor mladih župe sv. Antuna Padovanskog iz Žepča; sastav Novo nebo iz župe sv. Ilije Proroka iz Zenice, kao i Frama Čitluk te Antonio Tkalec iz Zagreba.
Tijekom pretprograma pozdravljane su određene skupine vjernika među kojima su posebno oduševljenje izazvali hodočasnici iz Kine te iz Ukrajine, Egipta i Paname. Ipak najbrojniji su bili vjernici iz BiH te Splitsko-makarske i Zagrebačke nadbiskupije.

Erupcija oduševljenja i dodjela povelje

Vrhunac i završetak pretprograma bila je najava dolaska pape Franje na prepuni stadion kada ga je više od 65 000 vjernika pozdravilo na hrvatskom i španjolskom jeziku uzvikujući: "Dobro došao, Sveti Oče!" i "Papa, mi te volimo!" Sveti Otac je na stadion došao u otvorenom papamobilu, a s njim je bio i kard. Puljić. Nakon jednog kruga po atletskoj stazi Svetoga Oca je dočekao gradonačelnik Sarajeva dr. Ivo Komšić koji mu je u znak dobrodošlice i priznanja predao ključeve grada i povelju. Inače, ključ grada Sarajeva je priznanje koje se dodjeljuje afirmiranim i priznatim osobama, građanima BiH i stranim državljanima koji su dali poseban prinos razvoju i očuvanju civilizacijskih vrijednosti i poseban doprinos miru u svijetu. Dodjela simbolizira trajnu vezu grada s osobama koje su zaslužile to visoko priznanje. Ključ je ručno izradio bh. umjetnik i profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu Salem Obralić. Izliven je u bronci, poliran i nalazi se u dizajniranoj kutiji od drveta divlje trešnje. U obrazloženju dara navodi se da se papa Franjo zalaže za stabilnu i prosperitetnu BiH, jednakih prava za sve njezine građane, zbog čega mu je, između ostaloga, dodijeljeno priznanje.

Misa na tri jezika

Potom je uslijedilo euharistijsko slavlje. Budući da je misa bila na hrvatskom, talijanskom i latinskom jeziku, euharistijsko slavlje se odvijalo prema pripremljenoj i odobrenoj liturgiji sadržanoj u Vodiču za euharistijsko slavlje s odgovarajućim prijevodima. Za ovu prigodu je izabran obrazac mise Za mir i pravdu i pripadajuća čitanja.
Misno slavlje animirao je najbrojniji zbor u povijesti BiH: Združeni zbor kojega je činilo 1 650 pjevača članova 18 zborova s područja Vrhbosanske nadbiskupije, 15 iz Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije, 10 iz Banjolučke biskupije, 9 zborova iz Hrvatske te Ekumenski muški zbor beogradske katedrale. Ravnatelj liturgijskog pjevanja i zborovođa  bio je vlč. Marko Stanušić, a pratnja je bio puhački orkestar Oružanih snaga BiH čiji je voditelj pukovnik Tomo Sušec, a orgulje je svirao Danijel Žontar.

Naglasak homilije težnja za mirom

Nakon službe riječi u kojoj je prvo čitanje pročitao ravnatelj Osnovne škole Katoličkog školskog centra Sv. Franjo u Tuzli Danijel Barišić, pripjevni psalam su otpjevali Emanuel Josić, bogoslov Franjevačke provincije Bosne Srebrene, te bogoslovi Vrhbosanske nadbiskupije Mario Jurišić i Matej Petrašić, drugo čitanje pročitala je vjeroučiteljica iz Brčkog Marina Kobaš, a Evanđelje po Mateju đakon Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Ivan Tučić, papa Franjo je započeo prigodnu homiliju na talijanskom jeziku. Prevoditelj  je bio svećenik Vrhbosanske nadbiskupije dr. vlč. Drago Župarić.
Papa je poručio vjernicima da trebaju biti mirotvorci, a ne samo oni koji pričaju o miru, te ukazao da je mir dar Božji.

Molitve i zazivi vjernika

Zazive molitve vjernika čitali su: djelatnik pučke kuhinje Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije Damir Boras, župljanin župe Stup; srednjoškolac Ivan Brkić iz Bistrice kod Uskoplja; vjeroučiteljica iz Žepča s. Mirjam Ramljak, članica Sarajevske provincije sestara milosrdnica; general pukovnik Anto Jeleč, načelnik Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH, te policajac Marinko Jonjić, iz zeničke župe Čajdraš, otac troje djece.
Darove kruha i vina na oltar je prinijela obitelj Petra i Milenke Ivančić sa šestoro djece iz župe Presvetog Srca Isusova Prozor. Ova obitelj ima pet kćeri te sina Ivana bogoslova Vrhbosanske nadbiskupije.

Zahvala kardinala Puljića

Nakon popričesne molitve vrhbosanski nadbiskup Puljić izrekao je riječi zahvale papi Franji za njegovu nazočnost među vjernicima na Koševu, molitvu s hodočasnicima i za hodočasnike te za pastirsku riječ koju je uputio.
Potom je pozvao Svetoga Oca da ponese BiH u svojem pastirskom srcu te da uputi apostolski blagoslov nazočnima. Euharistijsko slavlje završilo je zdušnim pjevanjem Zdravo Djevo. Nakon mise papa Franjo se, prema protokolu, uputio na susret i ručak s biskupima BiH i svojom pratnjom u Apostolsku nuncijaturu.


Koncelebranti
 
U koncelebraciji s Papom bili su kardinali: Vinko Puljić, Pietro Parolin, Jean-Louis Tauran, Kurt Koch i Josip Bozanić; apostolski nuncij u BiH mons. Luigi Pezzuto; nadbiskupi Giovanni Angelo Becciu, Ivan Devčić, Stanislav Zore, Marin Barišić, Đuro Hranić, Želimir Puljić, Stanislav Hočevar, te nadbiskup u miru Marin Srakić; biskupi Franjo Komarica, Ratko Perić, Tomo Vukšić, Mate Uzinić, Antun Škvorčević, Janos Penzes, Đura Džudžar, Nikola Kekić, Juraj Jezerinac, Josip Mrzljak, Vjekoslav Huzjak, Makarios Tewfik, Egidije Živković, Ladislav Nemet, Ante Ivas, Vlado Košić, Mile Bogović, Ivica Petanjak, Kiro Stojanov, Đuro Gašparović, Dražen Kutleša, Jurij Bizjak i Metod Pirih te pomoćni biskupi Pero Sudar, Marko Semren i Thomas Löhr. Među više od 700 svećenika bili su i franjevački provincijal Bosne Srebrene fra Lovro Gavran, provincijal Hercegovačke provincije fra Miljenko Šteko te provincijal Hrvatske provincije Družbe Isusove p. Ante Tustonjić.