utorak, 25. veljače 2020.

Iran: Deset godina zatvora za prelazak na kršćanstvo

Mala katolička zajednica u Iranu potječe još od prvih stoljeća kršćanstva, a prati ju duga povijest miroljubivih odnosa s lokalnom muslimanskom zajednicom. Ipak, danas u Iranu vjerska sloboda gotovo da i ne postoji.

Iran, službeno Islamska Republika Iran, prostrana je država smještena u jugozapadnoj Aziji koja obuhvaća površinu od 1 648 195 km². Na zapadu graniči s Irakom i Turskom, na sjeveru s Armenijom, Azerbajdžanom i Turkmenistanom, a na istoku s Pakistanom i Afganistanom. U Iranu živi malobrojna kršćanska zajednica koja je zbog specifičnih zakona veoma ugrožena, dok je gotovo svaka kršćanska aktivnost na perzijskom jeziku ‒ prevođenje Biblije, propovijedanje, izdavanje knjiga ‒ ilegalna i podložna sankcijama...
Crkve su pod strogim nadzorom, djelovanje vjerskih škola ograničeno, a obraćenje na kršćanstvo kažnjava se s deset godina zatvora. Ovo su uvjeti u kojima žive iranski kršćani koje je opisao novinar iranskog podrijetla Sohrab Ahmari. Nakon 20 godina života u SAD-u, Ahmari je 2016. postao katolikom, a njegov duhovni put u Katoličku Crkvu uskoro će biti objavljen u knjizi sjećanja.

Etnički katolici

„Katoličanstvo je u Iranu prvenstveno etnička pojava. Ondje žive armenski i asirski katolici koji imaju svoje crkve, ali im je zabranjeno evangelizirati i posjedovati Biblije na drugim jezicima. Prema iranskom ustavu šijitski islam je zaštićen kao državna religija, a zaštita se donekle pruža i ostalim vjerskim manjinama, kršćanima i židovima, koji imaju drugorazredni status“, kazao je nekadašnji novinar Wall Street Journala, a danas urednik u Commentary magazinu.
Prema izvješću američkog povjerenstva koje prati stanje vjerskih sloboda, obraćenici s islama na kršćanstvo suočavaju se s optužbom za otpad od vjere, a mnogi bivaju osuđeni na kaznu od deset godina zatvora zbog svojeg vjerskog opredjeljenja. Ne čudi stoga da u Iranu živi 99 % muslimana, dok je ostalo stanovništvo izloženo strogom nadzoru.

I propovjednicima zatvorske kazne

Među onima koji su odslužili zatvorsku kaznu zbog prelaska na kršćanstvo je i Maryam Naghash Zargaran koja je u kolovozu 2017. puštena iz zatvora, dok je u svibnju 2017. četvero protestanata zbog propovijedanja osuđeno na deset godina pritvora. Početkom 2018. mnoge su iznenadili iranski prosvjedi, a prema Ahmariju oni su bitno drugačiji od onih koje smo gledali u drugim arapskim zemljama.
„U nekim konzervativnim katoličkim krugovima svaki demokratski pokret smatra se lošim, osobito zbog zabrinutosti za te zajednice. Oni vide što se dogodilo u Iraku, što se događa Koptima u Egiptu, pa više ne žele nikakve ustanke. No situacija u Iranu je drugačija jer sam režim štiti islamsku nadmoć i na različite načine marginalizira manjine. Ljudi koji prosvjeduju žele vjersku slobodu“, rekao je Ahmari.
O vjerskoj slobodi i međureligijskom dijalogu s papom Franjom razgovarao je i iranski predsjednik Hassan Rouhani tijekom posjeta Vatikanu 2016. Prilikom završnih pozdrava predsjednik Rouhani sve je iznenadio izjavivši: „Tražim od vas da molite za mene“, naglasivši kako je bilo „pravo zadovoljstvo“ susresti se s njim.
Zanimljivo, unatoč strahu i pritiscima, sve više muslimana prelazi na kršćanstvo što je izazvalo zabrinutost islamskih vjerskih vođa. Ajatolah Alavi Boroujerdi nedavno je izjavio kako „izvješća kažu da mladi postaju kršćanima u Komu (gdje se nalazi jedno od najpoznatijih islamskih svetišta) te pohađaju kućne crkve“.

Kršćani kao prijetnja

Kiaa Aalipour, iz organizacije Članak 18, nazvane prema jednom od članaka Europske povelje o ljudskim pravima, izjavio je kako iranska vlada „obraćenike na kršćanstvo smatra stalnom prijetnjom islamskom identitetu i Islamskoj Republici Iranu“.
„Iranski režim u velikom je strahu od porasta kršćanstva u Iranu. Ako se sve više i više Iranaca bude obraćalo na kršćanstvo, legitimnost iranskog režima, utemeljenog na islamskoj teokraciji, bit će u potpunosti izgubljena“, kazao je Aalipour.
Unatoč naporima iranske vlade da promiče islam među mladim ljudima u gradovima kao što su Mašhad i Kom, te unatoč strogim mjerama protiv novoobraćenika na kršćanstvo, mnogi mladi Iranci i dalje se obraćaju i kažu kako su voljni suočiti se s posljedicama.
Kršćani u Iranu čine oko 0,6 % od ukupno 80 milijuna stanovnika, no pretpostavlja se kako je njihov broj ipak veći budući da se zbog opasnosti mnogi i dalje deklariraju kao muslimani. Na kraju recimo i to da je samo tijekom 2016. u zatvoru završilo 193 kršćana.

Nema komentara:

Objavi komentar